Znajdziesz nas nas

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

 

Suchedniów słynie z przepięknych lasów, krystalicznie czystych rzek i mikroklimatu oraz  słonecznych szlaków turystycznych. Każdy, kto tu przyjeżdża by wypocząć, jest zachwycony pięknymi krajobrazami i rozmaitością atrakcji turystycznych. U nas nie tylko świetnie się odpoczywa, ale także obcuje z kulturą i historią.

Polecamy:

ŚWIĘTY KRZYŻ – na szczycie Łysej Góry,  w sercu puszczy jodłowej, znajduje się klasztor pobenedyktyński, miejsce kultu religijnego odwiedzane przez tysiące turystów i pielgrzymów ze względu na przechowywane w nim Relikwie Drzewa Krzyża Świętego podarowane przez św. Emeryka. Klasztor szczyci się 1000-letnią historią.

MUZEUM NARODOWE W KIELCACH – dawny Pałac Biskupów Krakowskich, to jedna z najwspanialszych w Polsce rezydencji z epoki Wazów. Podziwiać tu można wspaniałe wnętrza z XVII-XVIII wieku, wyroby rzemiosła artystycznego, a także obrazy najznamienitszych polskich malarzy.

MUZEUM ZABAWEK I ZABAWY W KIELCACH – największe i najstarsze Muzeum zabawek w Polsce. Istnieje od 1979 roku. W XIX-wiecznym budynku dawnych hal targowych można obejrzeć kilka tysięcy eksponatów.

DOLINA GADÓW W KIELCACH – można tu zobaczyć wiele egzotycznych gatunków gadów z Afryki, Ameryki, Azji i Australii. Należy wymienić chociażby pytony tygrysie, kajmana okularowego, kameleona jemeńskiego, agamy błotne, brodate i kołnierzaste.

MUZEUM LAT SZKOLNYCH STEFANA ŻEROMSKIEGO W KIELCACH – Muzeum mieści się w części historycznej gmachu szkolnego, gdzie w latach 1874-1886 pobierał naukę Stefan Żeromski. W salach ekspozycyjnych znajdują się świadectwa i fotografie szkolne pisarza oraz rękopisy jego utworów. Interesująca jest również aranżacja saloniku dworku szlacheckiego, Sali lekcyjnej oraz stancji uczniowskiej.

PARK ETNOGRAFICZNY W TOKARNI – skansen położony w zakolu Czarnej Nidy. Zgromadzono w nim najcenniejsze zabytki XVIII i XIX-wiecznego budownictwa drewnianego regionu świętokrzyskiego. Do najciekawszych zabytków należy dwór z Suchedniowa z 1856 r., kościół z Rogowa z 1761 r. oraz spichlerz ze Złotej z 1719 r.

JASKINIA RAJ – położona 43 km od Suchedniowa (jadąc w stronę Krakowa). To najpiękniejsza jaskinia krasowa regionu. Światła lamp wydobywają z mroku tysiące stalaktytów i zaskakujące swym kształtem stalagmity.

CIUCHCIA EXPRES PONIDZIE– ta wąskotorowa kolejka ma już ponad 95 lat. Została zbudowana w 1915 r. i do dziś kursuje na trasie Jędrzejów-Pińczów. Przejażdżka kolejką to niezapomniane doznania wizualne – przepiękne krajobrazy Ponidzia i Nadnidźiańskiego Parku Krajobrazowego.

KRZEMIONKI OPATOWSKIE k. OSTROWCA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO – to odkryty w 1922 r. zespół prehistorycznych kopalń krzemienia pasiastego, starszego od egipskich piramid. Dzięki doskonale zachowanym hałdom górniczym, zagłębieniom poszybowym i architekturze podziemi sprzed 5 tysięcy lat – to jeden z najciekawszych tego typu obiektów na świecie. Dla turystów została udostępniona trasa o długości 500 m i głębokości 9 m.

JURAPARK – ZWIERZYNIEC BAŁTOWSKI -  to prawdziwy Dino Park pełen realistycznych dinozaurów sprzed milionów lat oraz  wybiegi dla jeleni Dybowskiego, danieli, muflonów, bydła szkockiego, kozic śruborogich, alpejskich i górskich, alpak, lam, owiec, koników polskich oraz osłów. Znajdziecie tu także Park Rozrywki, Rollercoaster i kino 5D.

OŚRODEK TRADYCJI GARNCARSTWA W CHAŁUPKACH – posiada autentyczne wyposażenie do mieszania gliny, toczenia naczyń na kole, suszenia, szkliwienia oraz zdobienia.

ZESPÓŁ PAŁACOWY W KUROZWĘKACH – tzw. Mały Wawel. To dawna warownia, przekształcona w rezydencję pałacową. Do zwiedzania: dwa XVIII-wieczne pawilony – Oranżeria i Oficyna z piwnicami. Inne atrakcje: mini zoo ze stadem bizonów i wielbłądem oraz kukurydziany labirynt.

MUZEUM ORŁA BIAŁEGO W SKARŻYSKU-KAMIENNEJ – prezentuje ponad 140 eksponatów: czołgi, samoloty, armaty, działa artyleryjskie, kuter torpedowy ORP „Odważny” i niemieckie samobieżne działo pancerne StuG IV.

POCYSTERSKI ZESPÓŁ KLASZTORNY W KOPRZYWNICY – kompleks poklasztorny Opactwa Cystersów obejmuje kościół romański św. Floriana oraz wschodnie skrzydło klasztoru wzniesione na początku XIII w. Kościół wraz z kapitularzem łączy trzy style architektoniczne – romański, gotycki i barokowy.

TRASA PODZIEMNA W SANDOMIERZU – biegnie podziemnymi korytarzami miasta, które powstały na przełomie XIII i XIV w. i liczy 470 m.

BRAMA OPATOWSKA W SANDOMIERZU – stanowi pozostałość po systemie murów obronnych Sandomierza, wybudowanych po najeździe litewskim w połowie XIV w.

MUZEUM MINERAŁÓW I SKAMIENIAŁOŚCI W ŚWIĘTEJ KATARZYNIE – to największa prywatna kolekcja minerałów i skamieniałości z całego świata. W Muzeum znajduje się także szlifiernia, pracownia jubilerska oraz galeria kamienia regionalnego – krzemienia pasiastego – zwanego kamieniem optymizmu.

MUZEUM im. PRZYPKOWSKICH W JĘDRZEJOWIE – słynie z bogatej kolekcji zegarów słonecznych oraz innych przyrządów do mierzenia czasu (klepsydry, zegary ogniowe) i przyrządów astronomicznych. Dział starodruków, zgromadzonych w Muzeum, liczy ponad 600 tomów.

ZAMEK RYCERSKI W SOBKOWIE -  został założony w XVI w. przez Stanisława Sobka. Dodatkowe atrakcje: spływy gondolą po Nidzie, przejażdżki konne.

MUZEUM HENRYKA SIENKIEWICZA W OBLĘGORKU – stylowy dworek, który Henryk Sienkiewicz otrzymał w 1900 r. z okazji 25-lecia swojej twórczości.

DWOREK MIKOŁAJA REJA W NAGŁOWICACH – tu znajduje się obecnie izba pamięci, przedstawiająca twórczość Mikołaja Reja.

ZAMEK KRÓLEWSKI W CHĘCINACH – zbudowana w ok. 1300 r. na górze Zamkowej. Można w nim spotkać ducha dawnej mieszkanki zamku – Królowej Bony. Zamek słynie z licznych turniejów rycerskich.

ZAMEK KRZYŻTOPÓR W UJEŹDZIE – wybudowany w 1644 r. na wzór kalendarza: posiada tyle okien, ile dni w roku, pokoi – ile tygodni w roku, sal – ile miesięcy i cztery wieże symbolizujące cztery pory roku. Stropem jednej z wież było akwarium, a konie w stajniach piły wodę z marmurowych żłobów.

KLASZTOR CYSTERSÓW W WĄCHOCKU – miłośnicy architektury sakralnej mogą tu podziwiać późnoromański kościół klasztorny oraz kryptę grobową majora Jana Piwnika „Ponurego”.

PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA W OPATOWIE – do przejścia 300 m, a w tym 46 komór i korytarzy biegnących pod XVI-wiecznym rynkiem na trzech poziomach.

EUROPEJSKIE CENTRUM BAJKI W PACANOWIE – inspiracją do utworzenia Centrum Bajki stał się Koziołek Matołek, postać bajkowa stworzona przez Kornela Makuszyńskiego.

A poza tym:

Klasztor Bernardynek - Święta Katarzyna,

Kościół z XIII w. – Tarczek,

Sanktuarium Kałków – Godów,

Drewniany Kościół z 1621 r. – Radkowice,

Zamki w Bodzentynie, Szydłowie i Sandomierzu,

Zabytkowa Zapora w Brodach,

Świętokrzyski Park Narodowy,

Jaskinia Zbójecka w Łagowie,

Dąb Bartek,

Kadzielnia – wzgórze w południowo-zachodniej części Kielc.

ZAPRASZAMY DO SUCHEDNIOWA NA GARŚĆ HISTORII I ŁYK TRADYCJI.

 

< Powrót do poprzedniej